[C] Creare fisier #5 - Cum sa deschizi /editezi un fisier in c.

Post Reply
User avatar
Shadow
Advanced Member
Posts:209
Joined:11 Apr 2015, 15:16
Location:Crema
[C] Creare fisier #5 - Cum sa deschizi /editezi un fisier in c.

Post by Shadow » 08 Dec 2015, 15:31

Cum sa deschizi /editezi un fisier ? Simplu  : 

Code: Select all

#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>
 
main(){
	FILE* f;
	f=fopen("text.txt","w");
	if(f==NULL){
	   printf("Fisierul nu poate fi deschis!\n");

	}
	fprintf(f,"Ai reusit sa scrii un file , felicitari !\n");
	if(fclose(f)!=0){
		printf("Fisierul nu a putut fi inchis cu succes.\n");
	}
	else{
		printf("Fisierul a fost inchis cu succes\n");
	}
	system("pause");
}
Acest program deschide un fisier (daca nu exista il creeaza,in accelasi folder unde se afla si programul) si scrie in acesta "Ai reusit sa scrii...." , dupa care il inchide (atunci cand il inchizi ,continutul fisierului se salveaza singur ).
 
Ce trebuie sa stiti pentru a edita un file .txt in c ? 
 
1.  FILE* fp = este file pointer , acesta indica programului unde se afla cu scrierea /citirea fisierului . , eu am pus fp , dar puteti pune ce nume doriti , doar sa va amintiti de el .
 
2. fopen este functia ce deschide fisierul , acesta poate fi deschis in mai mulye diverse modalitati eu am folosit , w = write (modalitatea de a scrie) , r = modalitatea read (poti doar citi ) . La aceasta functie , File pointer-ul , ofera in return "NULL" , in deschiderea fisierului au fost probleme.
 
 
 
3. fprintf = Este exact fa printf , dar in loc sa scrie pe ecran , scrie in fisier ,Acesta are nevoie de File pointer pentru a stii unde se afla si a scrie in "locul" corect . 
 
5. fclose = Aceasta functie inchide si salveaza fisierul . Pentru a inchide fisierul , acesta are nevoie si el de file pointer . Da ca return 0 daca fisierul nu a fost inchis corect .
 
 
Daca aveti intrebari /nelamuriri , nu ezitati sa puneti intrebarile / nelamuririle voastre aici . 
Last edited by Shadow on 09 Dec 2015, 18:51, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “C & C++”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest